منوی اصلی

ساعت هوشمند مخصوص ناشنوایان

 ساعت صوتی ساندواچ (SoundWatch)، ناشنواها را از فعالیت های اطراف آنها مطلع میکند.

محققان دانشگاه واشنگتن ساعتی را طراحی کرده اند که می تواند محیط کاربر را از نظر صداهای مهم مانند زنگ هشدار آتش یا بوق مایکروویو رصد کند، صداها را شناسایی کرده و سپس از طریق یک لرزش ظریف کاربر را مطلع نماید.

دراف جین (Dhruv Jain) محقق فعال در این پروژه، که خود نیز کم شنوا است میگوید: من از نمونه اولیه ساعت در هنگام پیاده روی متوجه صدای جیک جیک پرندگان و صداهای آبشار می شوم. این باعث می شود در طبیعت احساس حضور کنم. امیدوارم که سایر افراد ناشنوا و کم شنوا که به صداها علاقه دارند نیز ساندواچ (SoundWatch)، را مفید بدانند. 

وی افزود: این فناوری راه کاری برای هشدارهای صوتی كه نیاز به انجام عملیاتی بعد از آن دارند - مانند دریافت غذا از مایکروویو هنگام بوق زدن ، به افراد ارائه می دهد. اما این دستگاه ها همچنین می توانند تجربیات افراد را افزایش داده و به آنها کمک کنند تا با دنیا ارتباط بیشتری برقرار کنند.  

ساعت مخصوص ناشنوایان

در طول توسعه، محققان از یادگیری ماشینی برای ایجاد مجموعه ای از اصوات رایج، از جمله در زدن و پارس سگ استفاده کردند. این ساعت، صدای ضبط شده را به تلفن هوشمند کاربر ارسال می کند و در آنجا تجزیه و تحلیل و شناسایی انجام می شود و سپس در صورت مرتبط بودن صدا، تلفن پیامی را به ساعت می فرستد تا بتواند به کاربر هشدار دهد.

این سیستم در مقایسه با ساعت های هوشمند کنونی از ماندگاری بالای توان باتری و قدرت پردازش تلفن های هوشمند بهره می برد و به این معنی است که پردازش سریعتر از آن است که در خود ساعت رخ داده باشد. تاکنون محققان این سیستم را با هشت داوطلب ناشنوا یا کم شنوا آزمایش کرده اند که از آنها در تنظیمات مختلف استفاده می کنند.

ساعت مخصوص ناشنوایان

آنها گزارش دادند كه این سیستم به افزایش آگاهی آنها از اصواتی كه توجه به آنها مهم است مانند بوق ماشین كمك می كند، اما هنوز هم از نظر طبقه بندی اشتباه در برخی از صداها، و كند بودن در شناسایی اصوات در موارد خاص، جای کار دارد. محققان امیدوارند که پیشرفت های بعدی این سیستم به حل این مسائل کمک کند.

جین میگوید: معلولیت بسیار شخصی است و ما می خواهیم این دستگاه ها به مردم اجازه دهند تجربیات عمیق تری داشته باشند. ما در حال حاضر به دنبال روش هایی هستیم تا افراد بتوانند این سیستم ها را برای نیازهای خاص خودشان شخصی سازی کنند. ما می خواهیم افراد در مورد صداهایی که برایشان مهم است، مطلع شوند، مثلا: صدای همسر در مقابل گفتار عمومی، باز شدن درب پشتی در مقابل باز شدن درب جلویی و موارد دیگر.


منبع محتوا : اختصاصی مدیرنس

نظرات کاربران
 • محمدعلی شاهمرادی

  سلام خداقوت ساعت ناشنوایان از کجا باید بخرم ؟ و هزینه چقدر است؟

  مدیر سایت

  درود، وقت بخیر هنوز به صورت تجاری عرضه نشده است ولی اگر بخواهید میتواندی با سازنده آن با ایمیل (djain@cs.washington.edu) ، در ارتباط باشید.

  0
  0
برگشت به بالا

آخرین مطالب

آخرین مطالب را در اینجا ببینید

متشکریم، نظر شما ثبت شد