منوی اصلی

تشخیص سرطان در 10 ثانیه

تشخیص سرطان در 10 ثانیه

تشخیص سرطان در ده ثانیه

در یک مطالعه جدید دانشمندان نشان دادند چگونه این دستگاه که قلم  MasSpec  نامیده می شود، در تشخیص سرطان در نمونه های بافت انسانی بسیار دقیق است و این کار فقط در 10 ثانیه انجام شد. سرپرست مطالعه لیویا اسکاییناتو ابرلین، از دانشگاه تگزاس در آستین، و همکارانش می گویند که این ابزار می تواند به میزان زیادی دقت جراحی سرطان را بهبود بخشد و به کاهش عود بیماری کمک کند.

محققان اخیرا یافته های خود را در مجله Science Translational Medicine منتشر کردند. در سال گذشته، بیش از 1.6 میلیون مورد سرطان جدید در ایالات متحده تشخیص داده شد و بیش از 595000 نفر از این بیماری جان خود را از دست دادند که این آمار سرطان را به یکی از علل اصلی مرگ و میر در این کشور تبدیل می کند. جراحی یکی از روشهای تشخیصی و درمانی اولیه برای سرطان است که هدف آن تشخیص و حذف بافت سرطانی و جلوگیری از گسترش آن به سایر قسمت های بدن است.

گرچه، تمایز بین بافت سالم و سرطانی ممکن است برای جراحان دشوار باشد و این کار حذف تمام نشانه های سرطان را برای آنها سخت می کند. تحلیل فروزن سکشن – که به آن کرایوسکشن نیز گفته می شود یکی از تکنیک هایی است که به این مشکل کمک میکند. که شامل گرفتن یک نمونه بافت از یک بیمار مبتلا به سرطان در طول جراحی و انتقال آن به یک آزمایشگاه برای انجماد می باشد که در آنجا توسط یک متخصص پاتولوژی ارزیابی می شود. اما ابرلین و همکارانش می گویند این روش می تواند کند باشد، که ممکن است خطر ابتلا به عوارض مربوط به جراحی را افزایش دهد. علاوه بر این، آنها خاطرنشان می سازند که تجزیه و تحلیل بخش یخ زده می تواند برای برخی از انواع سرطان غیر قابل اطمینان باشد.

قلم MasSpec چگونه کار می کند؟

تیم معتقد است که قلم MasSpec می تواند تشخیص بافت سرطانی در طول عمل جراحی را سریعتر و دقیق تر انجام دهد. این دستگاه پیشرفته با شناسایی متابولایت های بافتی که منحصر به سلول های سرطانی هستند و با استفاده از تکنیکی به نام اسپکترومتری جرم کار می کند.

 

 ابرلین می گوید " سلول های سرطانی به علت اینکه رشد آنها خارج از کنترل می باشد متابولیسم نامنظمی دارند. از آنجا که متابولیت های سرطانی و سلول های طبیعی بسیار متفاوت هستند، ما آنها را با قلم MasSpec استخراج و تجزیه و تحلیل می کنیم تا اثر انگشت مولکولی بافت را بدست آوریم." اثر انگشت مولکولی که از بافت استخراج شده است، با استفاده از نرم افزار "طبقه بندی کننده آماری" مورد ارزیابی قرار می گیرد. 

تجهیزات پزشکی مرتبط با درمان سرطان و انکولوژی را میتوانید در بخش محصولات مدیرنس (مرجع تجهیزات پزشکی) مشاهده کنید.

تیم با استفاده از داده های صدها نمونه از بافت های سالم و سرطانی انسان، از جمله بافت از ریه، پستان و تخمدان، نرم افزار را برای تشخیص بین اثر انگشت های مولکولی سرطانی و غیر سرطانی " آموزش" داده است. هنگامی که دستگاه بافت را ارزیابی می کند، یکی از کلمات "نرمال" یا "سرطان" را بر روی صفحه نمایش کامپیوتر نشان می دهد.

دستگاه بیش از 96 درصد دقت دارد

هنگامی که در 253 نمونه بافت از بیماران سالم و بیماران مبتلا به سرطان آزمایش شده است، دستگاه برای تشخیص بافت سرطانی به حدود 10 ثانیه نیاز داشته و 96.3 درصد دقت، 96.2 درصد ویژگی و 96.4 درصد حساسیت را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، قلم MasSpec  سرطان را در مدل های موش زنده به خوبی و بدون هیچ گونه آسیبی به بافت سالم تشخیص داد.

ابرلین می گوید."باور نکردنی است که از طریق این روند شیمیایی ساده و ملایم، MasSpec Pen به سرعت اطلاعات مولکولی تشخیصی را بدون آسیب بافت فراهم می کند." محققان معتقدند که اختراع نوآورانه آنها می تواند به بهبود نتایج بیماران تحت جراحی سرطان کمک کند.

"زمانی که بتوانیم برای بیمار جراحی دقیق تر، جراحی سریع تر و یا جراحی ایمن تری را ارائه دهیم، به چیزی که می خواهیم رسیده ایم." جیمز سولیبورک، دانشکده پزشکی Baylor در Houston، TX می گوید. "این تکنولوژی هر سه را دارد. این امکان را می دهد تا در اینکه چه بافتی را حذف میکنیم و چه بافتی باقی می ماند دقت بیشتری داشته باشیم."

ابرلین اضافه میکند " اگر با بیماران سرطانی پس از جراحی صحبت کنید، یکی از اولین چیزهایی که بسیاری می گویند این است که " امیدوارم جراح تمام بافت سرطانی را خارج کرده باشد. " واقعا نارحت کننده است وقتی این اتفاق نمی افتد ". محققان در سال آینده برای تست قلم MasSpec  در جراحی های سرطان انسان برنامه ریزی خواهند کرد.

" تکنولوژی ما می تواند شانس حذف تمام ردهای سرطان توسط جراح در طول عمل جراحی سرطان را به شدت افزایش دهد ."

 ترجمه: مهندس مریم رحیمی


منبع محتوا : medicalnewstoday

نظرات کاربران

    جدیدترین محصولات

    شرکت های تجهیزات پزشکی

    متشکریم، نظر شما ثبت شد