منوی اصلی

راهنمای انتخاب چمبر هایپر باریک مناسب

در چه مواردی می توان از یک چمبر هایپر باریک استفاده کرد؟

محفظه هایپر باریک میزان اکسیژن محلول در خون و بافت را افزایش می دهد ، از جمله در نواحی عروقی ضعیف. این می تواند برای اکسیژن رسانی به بافت های آسیب دیده یا برای کاهش تکثیر باکتری های خاص که فقط در محیط دارای کمبود اکسیژن رشد می کنند ، استفاده شود. 

برخی از کاربردهای درمانی چمبر هایپر باریک شامل درمان بیماری کاهش فشار، آسیب های پوستی، سوختگی و مسمومیت با مونواکسید کربن و همچنین درمان بعد از رادیوتراپی است.

 • درمان بیماری کاهش فشار/آمبولی گازی: این اتفاق زمانی رخ می دهد که غواصان پس از یک شیرجه عمیق یا طولانی در زیر آب سریعا و بدون توقف های کاهش فشار به سطح آب بروند. همچنین می تواند بر افرادی که در مخازن هوای فشرده کار می کنند ، هوانوردان در ارتفاعات بالا  و یا فضانوردان پس از یک پیاده روی ، اتفاق بیفتد. درمان با اکسیژن در این موارد بسیار مؤثر است.
 • درمان جراحات و سوختگی های پوستی: برخی از زخم ها یا سوختگی ها خیلی سریع بهبود نمی یابند یا گانگرن می شوند. محفظه های هایپر باریک اغلب برای سوختگی های شدید خاص استفاده می شود. مبتلایان به زخم بستر ، گانگرن و بیماری بورگر و همچنین دیابتی هایی که دارای زخم هستند نیز می توانند در چمبر هایپر باریک معالجه شوند.
 • درمان پس از رادیوتراپی: بعد از استفاده از رادیوتراپی برای درمان سرطان ، عوارضی ایجاد می شود ، مانند آسیب بافتی ناشی از پرتودرمانی. درمان با اکسیژن هایپرباریک باعث بهبود تامین اکسیژن در بافت آسیب دیده شده و از نکروز جلوگیری می کند.
 • درمان مسمومیت با مونوکسید کربن: به دنبال مسمومیت شدید با مونواکسید کربن (CO) ، ممکن است عواقب عصبی بعدی ایجاد شود ، به خصوص اگر کاهش هشیاری اتفاق افتاده باشد که می تواند منجر به مشکلات حافظه ، اختلالات شخصیتی و تغییرات خلقی شود. به نظر می رسد درمان در چمبر هایپر باریک در کاهش ریسک عواقب بعدی مؤثر است.

چه ساختارهایی برای چمبرهای هایبرباریک وجود دارد؟

ساختارهای مختلفی برای چمبر های هایپربراریک وجود دارد: ثابت ، روی چرخ ، بادی و کانتینری.

 • چمبرهای هایپر باریک ثابت به طور دائم در بخش های خاص بیمارستان نصب می شوند و اغلب چند نفره هستند. برخی از آنها تا ده نفر ظرفیت دارند.
 • چمبرهای هایپرباریک بادی سبک وزن هستند و برای آزادی بسیار زیاد در انتقال می توانند در هر جایی باد شوند. آنها عموماً تک نفره هستند و به طور ویژه برای درمان های خانگی استفاده می شوند.
 • محفظه های هایپر باریک کانتینری توسط کامیون ها یا وسایل نقلیه تخصصی قابل حمل هستند. به عنوان مثال آنها می توانند روی سکوهای حفاری یا کشتی های نظامی نصب شوند.

چمبر هایپرباریک با محفظه شیشه ای

خطرات ناشی از درمان اکسیژن هایپر بریک چیست؟

دو نوع خطر وجود دارد: خطرات زیرساخت فنی و خطرات بیولوژیکی برای بیمار.

• خطرات فنی: اکسیژن رسانی در چمبر هایپر باریک برخی از خطرات فنی مربوط به سمیت گاز ، خطرات آتش سوزی و انفجار و مشکلات نصب را شامل می شود. بنابراین برای اطمینان از این نکات ضروری است:

 • میزان سمیت گازهای تجویز شده را زیر نظر بگیرید و محدودیت استفاده از گازهای مختلف با توجه به فشارهای جزئی آنها را رعایت کنید.
 • خطرات آتش سوزی و انفجار را کاهش دهید. این کار با اطمینان از ساخته شدن محفظه از مواد غیر قابل احتراق ، اجتناب از وجودهرگونه چربی قابل اشتعال در مجاورت محفظه و ریختن اکسیژن در بیرون از چمبر برای جلوگیری از غلظت بیش از حد اکسیژن در داخل ، انجام می شود.
 • مطمئن شوید که چمبر کاملاً آب بندی شده است بنابراین فشار مورد نظر در داخل چمبر پایدار است. همچنین باید به یک سیستم کنترل دائمی برای محیط داخل چمبر مجهز شود.

خطرات بیولوژیکی: خطرات احتمالی برای بیمار می توانند وابسته به فشار یا اکسیژن باشند.

 • خطر باروتروما در پرده  گوش ، ریه ها ، دستگاه گوارش ، سینوس ها یا دندان ها به دلیل فشار بیش از حد.
 • خطر هایپر اکسی (افزایش میزان اکسیژن) می تواند عصبی (اثر پل برت) یا ریوی (اثر لورین اسمیت) باشد. در حالت اول ، بیمار به دلیل فشار جزئی اکسیژن ممکن است دچار تشنج کلی شود. در حالت دوم و در صورت در معرض قرار گرفتن طولانی مدت ، ضایعه ی ادم ریوی ممکن است تشکیل شود و به سمت فیبروز پیشرفت کند.

کاربرد های دامپزشکی چیست؟

حیوانات مانند انسان ها می توانند در چمبرهای هایپر باریک تحت درمان قرار بگیرند. عمده بیمارانی که با اکسیژن درمانی هایپرباریک تحت درمان قرار می گیرند حیوانات خانگی (مانند سگ ، گربه) و احشام (مانند اسب) هستند.

سگ در داخل چمبر هایپرباریک

چمبرهای مختلف برای حیوانات قابل استفاده هستند. برخی از کلینیک ها از چمبرهای مشابه برای انسان استفاده می کنند ، در حالی که برخی دیگر از چمبر های مخصوص حیوانات استفاده می کنند. همچنین مدل هایی از چمبر هایپربریک برای اکسیژن درمانی حیوانات بزرگ مانند اسب و شتر وجود دارد. در این مدل ها، حیوان اکسیژن را از طریق یک ماسک تنفس می کند که روش ایمن تر و ارزان تری است. در بعضی موارد ، حیوان به عنوان مثال گربه را در یک قفس آکریلیک گذاشته و سپس درون چمبر هایپر باریک قرار می دهند. این امر مانع از سرگردانی حیوان در محفظه می شود و در صورت لزوم ، دو حیوان می توانند همزمان داخل چمبر قرار گرفته و درمان شوند.

کاربردهای دامپزشکی مشابه مواردی است که برای انسان استفاده می شود ، به استثنای بیماری کاهش فشار. سایر موارد شامل  درمان زخم، عفونت و درمان سوختگی؛ مسمومیت با مونوکسید کربن؛ مسمومیت با نیش و غیره می شوند.
 


نظرات کاربران
برگشت به بالا

آخرین مطالب

آخرین مطالب را در اینجا ببینید