adsآموزش حرفه ای تجهیزات پزشکی!

راهنمای خرید ميكروسكوپ جراحی

راهنمای خرید ميكروسكوپ جراحی
۲۶ مهر ۱۳۹۷
  • ۰
  • ۲۹۲۸

ملاحظات خرید میکروسکوپ های جراحي

نام های دیگر وسیله: میکروسکوپ های معاینه، میکروسکوپ های جراحی

مواردی که در این قسمت بیان می شوند، ویژگی های پایه ای مورد نیاز دستگاه هستند. این ویژگی ها برای داشتن حداقل عملکرد ميكروسكوپ هاي جراحی پیشنهاد میشود. پیشنهادات مربوط به این دستگاه ها را در دو گروه میکروسکوپ های جراحی و میکروسکوپ های معاینه طبقه بندی می کنیم. میکروسکوپ های جراحی وسیله های گرانی هستند، ولی طول عمر آنها زیاد بوده و برای استفاده در سالیان متمادی طراحی شده اند. میکروسکوپ های معاینه قابل حمل و ارزان تر هستند، اما از پایداری و تطبیق پذیری کمتری نسبت به نمونه های جراحی خود برخوردارند.

microscopes-operating

به طور کلی میکروسکوپ های معاینه برای معاینات عمومی در مطب جراح و یا برای استفاده توسط دستیار جراح مناسب هستند. صرف نظر از کاربرد، مهمترین نکته ای که هنگام خرید هر میکروسکوپی باید در نظر داشت کیفیت لنزهاست. پیشنهاد می شود که میکروسکوپ ها علی الخصوص میکروسکوپ های جراحی ویژگی هایی نظیر: قابلیت تمرکز بالا، بزرگنمایی و کنترل کننده های پایی را داشته باشند. این ویژگی ها به جراحان اجازه می دهد، تا با کمترین میزان انحراف به تمرکز روی عمل جراحی بپردازند.

همچنین، خریداران باید در نظر داشته باشند که آیا یک میکروسکوپ می تواند لوازم جانبی را بپذیرد یا خیر، اگر جواب مثبت است، چه نوع از لوازم جانبی را پوشش می دهد. وجود سیستم روشنایی پشتیبان با همان سطح نور اولیه برای میکروسکوپ درمواقع اضطراری که روشنایی اولیه دچار مشکل شده، پیشنهاد می شود. قابلیت سیستم روشنایی پشتیبان برای میکروسکوپ هایی که در اتاق عمل استفاده می شوند لازم و ضروریست و البته برای میکروسکوپ های معاینه نیز نکته مهمی می شود که باید به آن توجه کرد.

اگرچه استفاده از فیلترهای نوری بستگی به روش انجام کار دارد؛ با این حال، پیشنهاد می شود که وسیله ها  قابلیت اضافه کردن فیلتر را داشته باشند.

microscopes-operating

میکروسکوپ های جراحی باید از طراحی ارگونومیکی خوبی برخوردار باشند. برخی از جراحان سیستم های پشتیبانی خاصی مانند چرخدار بودن وسیله و یا قابلیت نصب روی سقف و دیوار را در نظر دارند. سیستم های نصب شده روی سقف ودیوار باید قادر به حفظ تعادل میکروسکوپ و تمام لوازم جانبی آن باشند. مدیرنس حداقل دو چرخ قفل شونده را برای افزایش ثبات در دستگاه های چرخدار توصیه می کند. میکروسکوپ باید تمیز، بدون گرد و غبار باشد و طبق دستورالعمل کارخانه سازنده استریل شود. زمانی که از وسیله استفاده نمی شود باید توسط کاور، که یک شان استریل ویژه است برای جلوگیری از آلوده شدن پوشانده شود.

ملاحظات دیگر

بسیاری از سازندگان لنزهای کارکرده و دست دوم را با قیمت های پایین تری به فروش میرسانند. این لنزها معمولا از لحاظ ظاهری عیوبی دارند ولی از لحاظ نوری و کارآیی بدون عیب و سالم هستند. امروزه، اگر چه بسیاری از لنزها توسط کامپیوتر طراحی و تراشیده میشوند، اما احتمال متفاوت بودن لنزهای مشابه حتی از یک سازنده نیز وجود دارد. بنابراین، درخواست بررسی سه لنز یکسان از لحاظ قدرت برای مقایسه شفافیت نوری، صافی و اعوجاج، توسط یک خریدار آینده نگر غیر معمول به حساب نمی آید.

ملاحظات زیست محیطی

environmental-considerations

به عنوان یک نتیجه از افزایش نگرانی های زیست محیطی و حفاظت از منابع، بسیاری از تولیدکنندگان خود را با روش های تولید سبز(green shipping) تطبیق داده اند، بطوریکه ویژگی هایی به محصولات اضافه کرده اند که بهره وری انرژی آنها بهبود یافته و قابلیت بازیافت محصولات بیشتر شده است. علاوه براین مراکز درمانی و سازندگان تجهیزات فرآیند تطبیق خود را با طرح های سبز(Green initiatives) آغاز کرده اند که طراحی  های ساخت و شیوه های کار در سازمان را به کاهش هدرفت و استفاده از مواد بازیافتی تشویق می کند.

دایرکتیو اروپایی تحریم مواد خطرناک (RoHS یا Restriction of Hazardous Substances) و دایرکتیو زباله های الکتریکی و الکترونیکی (WEEE یا Waste Electrical and Electronic Equipment)، تحریم هایی را برای استفاده و در اختیار قراردادن مواد خطرناک(مانند: کادمیوم، مرکوری) در قطعات الکترونیکی وضع کرده اند.  بخشنامه های این دایرکتیو در زمینه های مختلف گسترس و تطبیق یافته است، یکی از این زمینه ها، اجزای دستگاه های پزشکی در آمریکا، نظیر: نمایشگرهای ال سی دی(LCD)، لامپ ها، لیدها و باتری ها است که باید با معیارهای این دایرکتیو همخوانی داشته باشد و از مواد غیرخطرناک استفاده کند.

کدهای UMDNS مرتبط با میکروسکوپ های جراحی:

17719- میکروسکوپ ها ، نوری ، معاینه ، درماتولوژی

18288- میکروسکوپ ها،  نوری ، جراحي ،چشم پزشکی

18289- ميكروسكوپ ها ، نوري ،عمل جراحي ، جراحي مغز و اعصاب

18290- میکروسکوپ ها ، نوری ، جراحی ، زنان

18291- ميكروسكوپ ها، نوري ، جراحي ، جراحي دست/ پلاستيك

18292- میکروسکوپ ها ، نوری ، معاینه

18293- میکروسکوپ ها ، نوری ، معاینه، گوش و حلق و بینی

12537- میکروسکوپ ها، نوری، معاینه، چشم پزشکی

12538- میکروسکوپ ها، نوری، جراحی، گوش و حلق و بینی

23670- ميكروسكوپ ها، نوري، جراحي، دندانپزشكي

24871- ميكروسكوپ ها، نوري، جراحي و معاینه، دندانپزشكي

تدوین و ترجمه: مهندس علیرضا فرهام فرد


منبع محتوا : ECRI Institute
نظرات کاربران

مقالات مشابه

 دوره های آموزشی کاربردی بازرگانی تجهیزات پزشکی

جدیدترین محصولات

همه محصولات تجهیزات پزشکی

شرکت های تجهیزات پزشکی

همه شرکت های تجهیزات پزشکی

آخرین ویدیو ها

همه ویدیو های تجهیزات پزشکی
شرکت مدیرنس ۰۲۸-۳۳۸۳۰
آموزش ایزو 13485 تجهیزات پزشکی
آموزش ایزو 13485 تجهیزات پزشکی ۰۲۸-۳۳۸۳۰ داخلی ۲۰۴
متشکریم، نظر شما ثبت گردید.پس از تایید مدیر سایت در وبسایت نمایش داده می شود.