منوی اصلی

تفاوت بین بای پپ و سی پپ

تهویه غیر تهاجمی

در این ویدیو در مورد ونتیلاتور غیر تهاجمی صحبت می شود، به خصوص تفاوت بین بای پپ و سی پپ.

تهویه غیر تهاجمی روشی است برای تهویه فشار مثبت بدون استفاده از راه هوایی مصنوعی. هدف اصلی تهویه غیر تهاجمی جلوگیری از لوله گذاری است. در تهویه غیر تهاجمی از آنجا که هیچ راه هوایی مصنوعی وجود ندارد، باعث کاهش برخی از عوارض مرتبط با تهویه مکانیکی معمولی می شود. دو نوع اصلی تهویه غیر تهاجمی وجود دارد: BiPAP و CPAP. در ونیلاتور غیر تهاجمی دو تنطیم اولیه وجود دارد : IPAP و EPAP. 

IPAP و EPAP

IPAP مخفف فشار مثبت راه هوایی دمی است. همان فشار راه هوایی در فاز دم که بالاتر از صفر است، مانند فشار راه هوایی پیک در دستگاه های ونتیلاتور مکانیکی سنتی تهویه مکانیکی. بنابراین اگر شما IPAP را افزایش دهید حجم تحویلی را افزایش می دهید.

سپس EPAP را داریم که مخفف کلمه فشار مثبت راه هوايی بازدم است که در حین فاز بازدم در تنفس بالاتر از صفر است.
و مانند peep در دستگاه های ونتیلاتور مکانیکی سنتی عمل می کند یا مانند CPAP در تنفس خودبخودی. افزایش مقدار EPAP با استتفاده از افزایش ظرفیت باقیمانده اکسیژن رسانی بیمار را بهبود می بخشد. بنابراین می توانید تنظیمات Ipap و Epap را توجه به وضعیت تنفس و اکسیژن رسانی بیمار تنظیم کنید.

برخی از اندیکاسیون های رایج تهویه غیر تهاجمی شامل تنگی نفس شدید، نارسایی حاد تنفسی، تشدید حاد COPD، نارسایی احتقانی قلبی، ادم ریوی، ADN ، اوردرDNI (لوله گذاری نکنید)، برای جلوگیری از لوله گذاری مجدد بیماری که اخیرا اکس تیوب شده و آپنه خواب هستند . به خاطر داشته باشید که تهویه غیر تهاجمی نباید برای بیمارانی که ناپایدار هستند یا بیماران خیلی بدحال استفاده شود.

سی پپ (CPAP)

CPAP مخفف continuous positive airway pressure، به معنی فشار مثبت مداوم راه هوایی است. CPAP زمانی است که فشار مثبت در کل چرخه تنفس تحویل و حفظ می شود.

به یاد داشته باشید که CPAP می تواند فقط در صورتی استفاده شود که بیمار تنفس خود به خودی داشته باشد زیرا دستگاه هیچگونه تنفس مکانیکی ندارد. از آنجا که CPAP یک فشار مداوم است زمانی فعال است که تنظیمات IPAP برابر با تنظیمات EPAP باشد. زیرا این کار باعث می شود که فشار دم برابر با فشار بازدم شود. به این معنی که یک فشار مداوم در حال تحویل است که نام آن فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) است.

اندیکاسیون CPAP

اولین و رایج ترین اندیکاسیون آپنه خواب انسدادی است و اگر با آپنه خواب انسدادی آشنایی ندارید، آپنه نوعی بیماری است که در آن بیمار دارای حداقل پنج آپنه است که حداقل 10 ثانیه در هر یک ساعت از خواب طول می کشد. این نوع از آپنه خواب در اثر انسداد جریان هوا ایجاد می شود. انسدادی که همراه با تلاش مداوم تنفسی توسط بیمار است. بیماران می توانند هنگام خواب شب از ماسک CPAP استفاده کنند و فشار مثبت مداوم راه هوایی که اعمال می شود کمک می کند تا با استفاده از باز نگه داشتن راه هوایی و غلبه بر انسداد، تعداد آپنه کاهش یابد. CPAP همیشه توصیه نمی شود.

موارد منع مصرف CPAP

برخی موارد منع مصرف برای CPAP وجود دارند. از جمله آپنه و هیپوونتیلاسیون زیرا به یاد داشته باشید بیمار باید بتواند نفس بکشد. سایر موارد منع مصرف شامل خستگی عضلات تنفسی، سوختگی صورت یا تروما است. زیرا اگر سوختگی یا آسیب ترومای صورت وجود داشته باشد احتمالاً استفاده از ماسک برای بیمار بسیار اذیت کننده است و آنها قادر به تحمل آن نخواهند بود و کلاستروفوبیا ، زیرا اگر بیمار کلاستروفوبیک باشد حتی اگر ماسک در واقع به بیمار کمک کند، آنها احساس می کنند که ماسک آنها را خفه می کند ، بنابراین احتمالاً تحملش نمی کنند.

cpap همچنین حالت تنفسی خود به خودی در تهویه مکانیکی سنتی نیز است و معمولاً همراه با حمایت فشاری در هنگام جدا کردن بیمار از ونتیلاتور استفاده می شود. وقتی از مد CPAP استفاده می شود. بیمار باید با دقت برای خستگی کنترل شود زیرا بیمار کسی است که همه حجم نهایی را تأمین می کند ، به این معنی که بیمار بیشترین کار را انجام می دهد. به عنوان مثال برخی از علائم خستگی شامل دیسنیا، تاکی کاردی، افزایش سطح PA CO2 و افزایش نرخ تنفس ، کاهش حجم نهایی، کاهش ظرفیت حیاتی و کاهش حداکثر فشار تنفسی است. در چنین حالاتی شما به احتمال زیاد می توانید بگوید بیمار بیش از حد معمول تلاش تنفسی دارد و و شما احتمالاً بخواهید از عضلات جانبی ونتیلاتور استفاده کنید.هنگامی که این علائم وجود داشته باشند بیمار باید از CPAP به یک مد تغییر داده شود.

بای پپ (BiPAP)

BiPAPT مخفف Bi-Level Positive Airway Pressure فشار راه هوایی مثبت دو طرفه است. گفتیم که چطور CPAP فقط یک فشار مداوم دارد، از طرف دیگر دارای دو سطح فشار است بنابراین به آن bilevel گفته می شود. همانطور که قبلا گفتیم این دو فشار IPAP و EPAP هستند.IPAP همان چیزی است که حجم نهایی تحویلی به بیمار را کنترل می کند. EPAP به عنوان پیپ (peep) عمل می کند.

اندیکاسیون بای پپ (BiPAP)

دو اندیکاسیون اولیه برای BiPAP وجود دارد: نارسایی حاد تنفسی و تشدید حاد COPD و بهترین راه برای تشخیص مناسب بدون BiPAP این است که به نتایج ABG بیمار نگاه کنید.

یک مثال خیلی ساده میزنیم : اگر PH بیمار کاهش یافته و paco2 او افزایش یافته است می توانید بفهمید که مشکلات تنفسی وجود دارد و استفاده از BiPAP توصیه می شود. ادم قلبی ریوی از دیگر اندیکاسیون های رایج است و نشان داده شده که باعث کاهش نیاز به تهویه مکانیکی سنتی در این بیماران می شود. مانند سی پپ، بای پپ هم برای همه توصیه نمی شود و برخی موارد منع مصرف وجود دارد به عنوان مثال آپنه، ترشحات غیرقابل کنترل، سوختگی صورت یا تروما و کلاستروفوبیا. 

ماسک های بای پپ و سی پپ

انواع مختلف ماسک وجود دارد که بیمار می تواند برای این نوع درمان از آنها استفاده کند،

ماسک بینی (نازال)

این ماسک فقط بینی را می پوشاند، رایج ترین ماسکی است که با CPAP برای بیماران مبتلا به آپنه خواب استفاده می شود و معمولا توسط اکثر افراد به خوبی تحمل می شود، زیرا دهان پوشانده نمی شود. بزرگترین مشکل این ماسک نشتی از طریق دهان برای بیمارانی است که با دهان تنفس می کنند، همچنین در برخی موارد باعث خشکی بینی و درناژ بینی می شود.

ماسک بینی دهانی 

این ماسک دهان و بینی را می پوشاندو به جز این مورد عملکرد آن اساساً شبیه ماسک نازال است. اما از آنجا که دهان پوشانده شده است ، پوشش بهتری فراهم می کند و نشتی آن خیلی زیاد نیست. گرچه آسپیریشن و استفراغ می توانند مشکلات بالقوه ای برای این ماسک باشند و دیگر مشکل بالقوه ،اسفیکسیشن (خفگی) است، زمانی که دستگاه، برق یا منبع گاز دچار مشکل شود. اما نگران نباشید ، بیشتر ماسک ها دارای دریچه های ایمنی برای جلوگیری از این اتفاق هستند.

 نازال پیلو (Nasal Pillows)

پرانگ هایی (دو شاخ ) که وارد بینی می شوند. این رابط شبیه ماسک بینی است اما بسیار کوچکتر است. این رابط برای استفاده در CPAP رایج است و برای BiPAP توصیه نمی شود. از آنجا که کوچکترین رابط است معمولا برای اکثر بیماران، راحت ترین است. هرچند ، برخی از عوارض مانند گرفتگی بینی، خشکی دهان و خونریزی بینی اتفاق می افتد. همانند ماسک نازال، نشت از طریق دهان نیز یک مشکل بالقوه است.

ماسک کامل صورت (Full Face Mask)

این نوع ماسک در اصل کل صورت را می پوشاند. این بزرگترین رابط است که در نتیجه ناراحت کننده ترین برای اکثر بیماران است. این ماسک را می توان در صورت عدم امکان استفاده از ماسک های دیگر (به دلیل نشتی بالا) ، استفاده کرد. از آنجا که این ماسک بینی ، دهان و کل صورت را می پوشاند از بسیاری از نشت هایی که برای ماسک های دیگر اتفاق می افتد جلوگیری می کند.

تیتراسیون (سنجش) تهویه مثبت غیر تهاجمی

زمان مناسب برای تغییر در تنظیمات چه موقع است؟

هنگامی که از تهویه غیر تهاجمی برای ارائه پشتیبانی تنفسی استفاده می شود ، میزان IPAP و EPAP می توانند با توجه به نیاز بیمار تعیین شوند. اگر بخواهیم کلی بگوییم، یک نقطه شروع خوب 10 به 5 یا تنظیم عدد 5 برای IPAP و عدد 10 برای EPAP است. همانطور که گفتیم همیشه اینطور نیست و این فقط یک مثال کلی است اما مقدار مناسب فشار اولیه IPAP می تواند بین 8 تا 12 سانتی متر آب و مقدار مناسب فشار اولیه برای IPAP می تواند بین 4 تا 5 سانتی متر آب باشد.

تنظیمات IPAP و EPAP

این اعداد بر اساس نیاز بیمار می توانند با افزایش فشار 1 یا 2 سانتیمتر آب تنظیم شوند. به عنوان مثال اگر بیمار نیاز به حجم نهایی بیشتری داشته باشد، برای کاهش paco2 تلاش کنید. برای حذف بخشی از CO2 می توانید مقدار IPAP را افزایش دهید. یا مثال دیگر، برای بهبود اکسیژن رسانی بیمار می توانید مقدار EPAP را افزایش دهید که در اصل مانند همان افزایش سطح peep است.

خب حالا تقریبا خیلی چیز ها را درباره تهویه غیر تهاجمی می دانید از جمله شباهت ها و تفاوت آنها و اینکه چه وقت مفید هستند و چه وقت نباید استفاده شوند.  امیدواریم اکنون درک بهتری از BiPAP و CPAP داشته باشید،

 

نظرات کاربران
برگشت به بالا
متشکریم، نظر شما ثبت شد