منوی اصلی

استفاده از نانو ذرات طلا در لنزهای تماسی برای اصلاح کور رنگی

استفاده از نانو ذرات طلا در لنزهای تماسی برای اصلاح کور رنگی

محققان کشور امارات لنزهای تماسی ساخته اند که قرار است به افراد مبتلا به کوری رنگی کمک  کند تا رنگ ها را بهتر ببینند. این لنزها علاوه بر اصلاح دید، با استفاده از نانوذرات طلا کنتراست قرمز-سبز را برای کسانی که از این عینک ها استفاده می کنند افزایش می دهند. این نانوذرات به لنزها ته رنگی قرمز می دهند.

کوری رنگی قرمز-سبز می تواند باعث چالش های بسیاری مانند واکنش نادرست فراد در مقابل  چراغ های راهنمایی در خیابان بشود. 

در ابتدا از شیشه های با ته رنگ قرمز برای ساختن عینک اصلاح کوری رنگی استفاده می شد. اما این شیشه ها بزرگ بودند و وزن زیادی داشتند و محققان ساختن لنزهای تماسی به همین منظور را آغاز کردند. در ابتدا از لنزهای صورتی رنگ استفاده می شد که مشخص شد رنگ ها را خوب نشان نمی دهند. بنابراین محققان استفاده از نانوکامپوزیت های طلا را برای داشتن ته رنگ قرمز شروع کردند. آنها این نانوکامپوزیت ها را با هیدروژل مخلوط کردند و از آنها در ساختن این لنزهای تماسی استفاده کردند. این لنزها نورهای بین 520-580 نانومتر(جایی که رنگ های قرمز و سبز با هم منطبق می شوند.) را فیلتر می کنند. 

کارایی و ایمنی این لنزها تا بحال در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفته است و محققان دریافته اند این لنزها خاصیت نگهداری آب را مانند دیگر لنزهای عادی دارند. این لنزها در مقایسه با شیشه هایی که در بازار به منظور کمک به افراد مبتلا به کوری رنگی هستند، خیلی بهتر طول موج های مشخص را بلاک می کنند. گام بعدی شامل آزمایش های انسانی خواهد بود تا میزان راحتی و موفقیت آمیز بودن شان در مورد افراد مبتلا به کوری رنگی موردبررسی قرار بگیرد.


نظرات کاربران
 • علیرضا

  مطالب خوبی بود ممنون

  مدیر سایت

  ممنون از شما

  0
  0

جدیدترین محصولات

شرکت های تجهیزات پزشکی

متشکریم، نظر شما ثبت شد