منوی اصلی

راهنمای خرید دستگاه الکتروسرجری

ملاحظات خرید دستگاه های الکتروسرجری

توصیه ها جهت حداقل عملکرد مورد نیاز برای دستگاه های الکتروسرجری (Electrosurgical unit) یا الکتروکوتر یا کوتر (Electrocautery) و دستگاه های الکتروسرجری انعقادی آرگون در ادامه آورده شده است.

دستگاه های الکتروسرجری می بایست دارای یک ژنراتور حالت ثابت با محدوده ی فرکانسی 300 هرتز تا 1 مگا هرتز باشند. این دستگاه ها باید دارای یک خروجی تک قطبی یا منوپلار ایزوله، سوئیچ دستی، پدال پایی و یک خروجی دو قطبی یا بای پلار باشند. به منظور استفاده از دستگاه در کاربردهای معمولی اتاق عمل، حداکثر توان خروجی برای برش تک قطبی 300 وات و حداکثر ولتاژ مدار باز بین 200 تا 1200 پیک ولتاژ میباشد.

حداکثر توان خروجی برای انعقاد مونوپلار 200 وات، ولتاژ مدار باز برای انعقاد تماسی 120 پیک ولتاژ و برای فولگوریشن یا تخریب و برداشتن بافت، ولتاژ بین 1200 تا 4600 پیک ولتاژ میباشد.

electrosurgical-unit

در حالت انعقاد دو قطبی یا بای پولار، حداکثر توان 100 وات با پیک ولتاژ 200 ولتی میباشد. توجه داشته باشید که این پیک ولتاژها محدودیت نیستند، اما مقادیری هستند که به طور معمول در ژنراتورهای امروزی استفاده میشوند.

هر دستگاه باید مانیتور کیفیت تماس الکترود (Return Electrode Contact Quality Monitor) به منظور ارزیابی میزان تماس الکترود با پوست، خروجی مستقل و نشانگرهای فعال سازی سمعی بصری داشته باشد. همچنین دارای نمایشگر تنظیمات توان، سیستم انتقال گرما یا فن خنک باشد.

محدوده جریان دستگاه الکتروسرجری انعقادی آرگون تا 10 لیتر در دقیقه، ظرفیت مخزن آن بیش تر از 1200 لیتر است و مجهز به آلارم کم شدن فشار میباشد. دستگاه باید مجهز به یک آلارم با قابلیت صدای بیشتر از 45 دسی بل در یک متر باشد. در برخی از موارد دستگاه های رگ بند در ترکیب با تجهیزات التروسرجیکال استفاده میشوند. این دستگاه ها در مواقعی که شریان ها به شدت آسیب دیده اند، فشار و حرارت را به منظور انسداد دائم با هم ترکیب میکنند. مراکز در هنگام خرید باید این موضوع را مد نظر قرار دهند.

ملاحظات دیگر خرید الکتروسرجری

با توجه به تنوع در مدل های تجهیزات الکتروسرجری، مقایسه میان آنها می بایست بر اساس ویژگی های کارکردی باشد. ویژگی هایی که در عملکرد بالینی موثر هستند. به عنوان مثال: ویژگی های کاربردی، ایمنی و قابلیت اطمینان.

انجام آزمایشات بالینی قبل از انتخاب نهایی دستگاه به شدت توصیه میشود. زمانی که تصمیم بر خرید سیستم انعقاد پیشرفته آرگون است، کاربران باید تعیین کنند که آیا می خواهند سیستم الکتروسرجری فعلی خود را با یک ماژول آرگون تقویت و آپدیت کنند، یا آن را با دستگاه کامل دیگری که بخش آرگون آن به صورت یکپارچه است جایگزین نمایند.

electrosurgical-unit

ملاحظات زیست محیطی

به عنوان یک نتیجه از افزایش نگرانی های زیست محیطی و حفاظت از منابع، بسیاری از تولیدکنندگان خود را با روش های تولید سبز (green shipping) تطبیق داده اند، بطوریکه ویژگی هایی به محصولات اضافه کرده اند که بهره وری انرژی آنها بهبود یافته و قابلیت بازیافت محصولات بیشتر شده است. علاوه براین مراکز درمانی و سازندگان تجهیزات، فرآیند تطبیق خود را با طرح های سبز (Green initiatives) آغاز کرده اند که طراحی های ساخت و شیوه های کار در سازمان را به کاهش هدرفت و استفاده از مواد بازیافتی تشویق می کند.

روش های استریل مورد نیاز بر حسب مدل انتخابی متفاوت است، بعضی از مدل ها با کشیدن دستمال آغشته به مواد ضد عفونی میشوند، در حالی که مدل های دیگر را بایستی در دستگاه ضد عفونی کننده قرار داد، که مستلزم استفاده از انرژی اضافی، آب و مواد شیمیایی دیگر است. بعضی از تولید کنندگان دستگاه هایی را عرضه میکنند که فاقد بعضی از مواد شیمیایی خطرناک (به عنوان مثال:سرب ،کادمیوم،جیوه) هستند، که معمولا در تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود.

مهار هزینه های خرید الکتروکوتر

برخی از قطعاتی که در برآورد هزینه یک سیستم الکتروسرجری درنظر گرفته می شود عبارتند از:

  • دستگاه الکتروسرجیکال
  • لوازم جانبی چند بار مصرف از قبیل: ترولی چرخ دستی، پدال پایی، دستگاه آندوسکوپی، آداپتور الکترود، الکترودهای خازنی بازگشتی ، دستگاه تخلیه دود
  • لوازم جانبی یک بار مصرف یا به تعدا محدود مصرف، به عنوان مثال: الکترود مدادی فعال، الکترود پخش کننده، کابل الکترود پخش کننده، الکترودهای فعال مختلف، کاور ایمنی، پدهای تمیزکننده الکترودهای فعال
  • هزینه های مرتبط، به عنوان مثال: هزینه های قرارداد سرویس یا تعمیر و نگهداشت در محل، آموزش، اجاره اورژانسی دستگاه و هزینه های حمل و نقل

کدهای UMDNS مرتبط با الکتروسرجری:

11490- دستگاه های الکتروسرجری

18230- دستگاه های الکتروسرجری، بای پولار

18229- دستگاه های الکتروسرجری، منوپلار

17739- دستگاه های الکتروسرجری، منوپلار، آرگون انعقادی

18231- دستگاه های الکتروسرجری، منوپلار/بای پلار

18232- دستگاه های الکتروسرجری، منوپلار/بای پلار، آرگون انعقادی

17738- دستگاه های دلیوری گاز، آرگون انعقادی

ترجمه: مهندس ملیحه قمری

بازنگری: مهندس علیرضا فرهام


منبع محتوا : ECRI Institute

نظرات کاربران
برگشت به بالا

آخرین مطالب

آخرین مطالب را در اینجا ببینید