منوی اصلی

تکنولوژی جدید اولتراسوند فعالیت های مغزی را رمزگشایی میکند

تکنولوژی جدید اولتراسوند فعالیت های مغزی را رمزگشایی میکند

تکنولوژی فراصوتی جدید برای رمزگشایی از فعالیت های مغزی که می تواند برای رابط های ماشین-مغز مورد استفاده قرار بگیرد.

محققان در دانشگاه کلتک (Caltech) سیستم فراصوتی یا اولتراسوند غیرتهاجمی را توسعه داده اند که می تواند فعالیت مغزی را با گوش دادن به تغییرات در جریان خون شناسایی کند. این سیستم می تواند جانشین مناسبی برای الکترودهایی که به صورت تهاجمی برای رابط های ماشین-مغز، داخل مغز کاشته می شوند باشد. در حال حاضر، این سیستم می تواند فعالیت مغزی متناظر با حرکت عضوی خاص را در پستانداران قبل از این که حرکت اتفاق بیفتد، شناسایی کند.

رابط های ماشین-مغز یا همان ارتباط کامپیوتر با مغز برای افراد فلج در کنترل ویلچرها و لوازم مصنوعی کمک بزرگی خواهند بود. کاشت الکترودهای مغزی می تواند باعث تردید آنها برای این کار باشد و روش یادشده می تواند جایگزین مناسبی باشد.

"دستگاه های اولتراسوند یا سونوگرافی را میتوانید از بخش محصولات شرکت ها در وب سایت بزرگ مدیرنس مشاهده کرده و ویژگی های آنها را با هم مقایسه کنید و مستقیما با فروشنده تماس بگیرید."

روش جدید که شامل کاشت یک توری شفاف فراصوتی در جمجمه است که قطعا کم تر از کاشت الکترودهای مغزی دردناک خواهد بود. سیگنال های فراصوتی می توانند به صورت غیرتهاجمی وارد مغز بشوند و نوسانات در جریان های خونی مغز را در نواحی مختلف مغزی شناسایی کنند. 

بنا به گفته ی یکی از محققان شرکت کننده در این پروژه، اولین نقطه ی عطف این تکنولوژی این بود که می توانست سیگنال های مغزی مربوط به فکر کردن درباره ی حرکت دادن عضو موردنظر را دریافت کند. این روش حدود 10 برابر سریع تر از  fMRI این سیگنال های مغزی را ثبت می کند.

نویسنده: مهندس المیرا خزائی


نظرات کاربران

    جدیدترین محصولات

    شرکت های تجهیزات پزشکی

    متشکریم، نظر شما ثبت شد