منوی اصلی

استفاده از ربات به جای پرستار برای بیماران کرونایی

استفاده از ربات به جای پرستار برای بیماران کرونایی

روبات هایی که با اندازه گیری پارامترهای حیاتی میزان تعامل با بیماری های مبتلا به کرونا را کم می کنند.

محققان در دانشگاه سیمون فراسر (Simon Fraser University) کانادا سه ربات مختلف ساخته اند که می توانند پارامترهای مرتبط با سلامتی بیماران مثل الکتروکاردیوگرام، سطح اکسیژن خون (پالس اکسیمتر)، نرخ تنفسی و دمای بدن (ترمومتر) را اندازه گیری کنند.

یکی از ربات ها که شامل یک بازوی رباتیک است، الکترودهایی را در نوک انگشتانش دارد و می تواند در تماس بیمار اندازه گیری هایی را انجام بدهد. دیگری یک کفی طبی هوشمند است که می تواند راه رفتن فرد را هنگامی که کفش می پوشد، پایش کند. سومی رباتی انسان نما است که سطح اکسیژن خون بیمار را پیگیری می کند و برای همین به کار بیماران کرونایی می آید. 

محققان امیدوارند که نسل های بعدی این ربات بتوانند در آینده یک همکار مراقب سلامت یکپارچه به یاری پزشکان بیاید تا داده های حیاتی رابه صوزت خودکار از بیماران جمع آوری کنند. در دوران شیوع کرونا، تماس کم تر با بیماران می تواند از شیوع بیماری جلوگیری کند. 
این ربات ها با استفاده از ساختارهای سه بعدی اریگامی پرینت گرفته شده اند و تا به حال داده های زیادی را از داوطلبان جمع آوری کرده اند. در حال حاضر این ربات ها در جمع آوری اطلاعات حالت انفعالی دارند، اما محققان امیدوارند در آینده ی نزدیک، با کمک هوش مصنوعی به آنها امکان تعامل با بیماران و حتی تجویز دارو ها را بدهند. چنین ابزار هایی در آینده برای چک آپ های روتین و پایش سلامتی متداول خواهند شد.

نویسنده: مهندس المیرا خزائی


نظرات کاربران

    جدیدترین محصولات

    شرکت های تجهیزات پزشکی

    متشکریم، نظر شما ثبت شد