منوی اصلی

راهنمای خرید لیزر‌ دی اکسید کربن

ملاحظات خرید لیزر‌ کربن دی اکسید جراحی/پوستی

نام‌های دیگر دستگاه: لیزر پوست، لیزر جراحی کربن دی اکسید همه منظوره

مواردی که در این قسمت بیان می‌شوند، ویژگی‌های پایه‌ای مورد نیاز دستگاه هستند. این ویژگی‌ها برای داشتن حداقل عملکرد مطلوب برای لیزر‌های کربن دی اکسید یا لیزر CO2 پیشنهاد می‌شود.

یک لیزر به تنهایی برای همه ی کاربردهای جراحی مناسب نیست ، بنابراین مراکز بهداشتی درمانی باید نوع لیزری که بخش های مختلف جراحی به آن نیاز دارند را مشخص کنند.

مهمترین مشخصه‌هایی که باید در نظر گرفته شود، توان خروجی و زمان اکسپوز یا در معرض لیزر قرار گرفتن است. پیشنهاد می‌شود که توان خروجی تحویل داده شده به بافت حداقل 30 وات و مدت زمان اکسپوز، حداقل 0.01 ثانیه تا به صورت پیوسته قابل برنامه‌ریزی باشد. علاوه بر این، لیزر باید دارای تیوب پر شده از گاز و سیستم خنک‌کننده داخلی باشد.

lasers-carbon-dioxide

مد‌های کارکردی لیزر نیز باید در نظر گرفته شود (CW، ضربان‌دار یا سوپر پالس)؛ لیزر‌ها باید این سه مد را برای سطوح مختلف کنترل جراحی داشته باشند. پیشنهاد می‌شود نرخ تکرار پالس بیشتر از 1 الی 60 هرتز (به عبارت دیگر یک پالس در ثانیه) باشد. برای هدف‌گیری لیزر، یک پرتو سبز ترجیح داده میشود. لوازم جانبی، مانند هندپیس ها، میکرو منیپولیتورها (micromanipulator)، لنز‌های متمرکز کننده برای تنظیم اندازه نقطه و موج‌بر‌ها گزینه‌های خرید هستند. در هنگام مذاکره، خریدار‌ها باید مطمئن شوند که تمام گزینه‌های مورد نظر در قیمت دستگاه گنجانده شده است.

هنگام خرید یک لیزر، نکته مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود، سیستم توزیع توان مرکز بهداشتی درمانی است. بعضی از لیزر‌های CO2، مخصوصا آن‌هایی که با توان بالا کار می‌کنند، ممکن است تا 240 ولت متناوب، برق نیاز داشته باشند. دستگاه‌های با توان خروجی پایین‌تر (مثلا 35 وات یا کمتر)، که معمولا به 120 ولت متناوب نیاز دارند، برای کاربردهای پوستی مناسب هستند، اما لیزر‌های توان بالا برای جراحی‌های دیگر استفاده می‌شود.

دیگر ملاحظات خرید لیزر

بسیاری از بیمارستان ها، کمیته های بررسی تکنولوژی لیزر تشکیل داده اند تا سیاست ها، فرایندها، عوامل ایمنی و مسائل خرید مربوط به لیزرهای جراحی را ارزیابی نمایند.

قبل از انتخاب لیزر ملاحظات زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

  • نیاز بالینی
  • تکنولوژی موجود یا دستگاه های جایگزین ( به طورمثال: دستگاه های الکتروسرجیکال موجود در مرکز)
  • تعداد و نوع فرآیندهایی که میخواهد انجام شود
  • تطبیق پذیری و کاربردهای دستگاه (بطورمثال: درجه تخصص، توانایی تکمیل لیزرهای موجود)
  • تجربه و اولویت های کارکنان جراحی
  • بازپرداخت هزینه دستگاه
  • مسائل مربوط به ایمنی، قابلیت اطمینان، تعمیر و نگهداری و قیمت سیستم
  • گواهینامه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA, 510(k)) برای فرایندهای مطلوبی که دستگاه میتواند انجام دهد.

کاربران میتوانند یک لیست از فرایندهای جراحی را برای دستگاهی که به بازار عرضه شده و گواهینامه FDA دارد را از تولید کننده درخواست کنند.

ملاحظات زیست محیطی

به عنوان یک نتیجه از افزایش نگرانی­های زیست محیطی و حفاظت از منابع، بسیاری از تولیدکنندگان خود را با روش­های تولید سبز (green shipping) تطبیق داده اند، بطوریکه ویژگی­هایی به محصولات اضافه کرده اند که بهره وری انرژی آنها بهبود یافته و قابلیت بازیافت محصولات بیشتر شده است. علاوه براین مراکز درمانی و سازندگان تجهیزات، فرآیند تطبیق خود را با طرح­های سبز (Green initiatives) آغاز کرده اند که طراحی­­های ساخت و شیوه های کار در سازمان را به کاهش هدرفت و استفاده از مواد بازیافتی تشویق می­کند.

بیمارستان‌ها باید دنبال تولید‌کنندگانی باشندکه خدمات پس گرفتن کالا را داشته باشند. اگر یک سازنده چنین کاری را انجام نمی‌داد، بیمارستان باید هزینه‌های دفع سیستم مطابق قوانین حفاظت محیط زیست محلی در زمانی که آن را جایگزین میکند را از فروشنده دریافت کند. بعضی از سازندگان ممکن است خدمات بازیافت فیبر را ارائه دهند.

کدهای UMDNS مرتبط با لیزر:

16942- لیزر‌، کربن دی اکسید، جراحی/پوستی

ترجمه: مهندس حمید پور حسینی

بازنگری: مهندس علیرضا فرهام


منبع محتوا : ECRI Institute

نظرات کاربران
برگشت به بالا

آخرین مطالب

آخرین مطالب را در اینجا ببینید