adsآموزش حرفه ای تجهیزات پزشکی!

راهنمای خرید پت اسکن و پت سی تی

راهنمای خرید پت اسکن و پت سی تی
۰۳ آبان ۱۳۹۷
 • ۲
 • ۸۶۵۱

ملاحظات خرید دستگاه پت اسکن

توصیه هایی برای حداقل الزامات عملکرد اسکنرهای پت / سی تی به شرح زیر است.

همه اسکنرهای PET / CT کیفیت تصویر کافی را ارائه می دهند، اما ظرفیت پذیرش بیمار متفاوت خواهد بود. مشخص کردن میزان ظرفیت پذیرش بیمار غیر ممکن است، زیرا این بستگی به نوع تست های انجام شده و سایز بیمار خواهد داشت. در عوض، حساسیت یک اسکنر PET / CT به عنوان راهنمایی برای برآورد ظرفیت پذیرش بیمار استفاده می شود. به طور کلی، حساسیت بالاتر با زمان تست کوتاه ترارتباط دارد.

ملاحظات خرید دستگاه پت اسکن

با این حال، کسر پراکندگی نیز باید در نظر گرفته شود، زیرا کسر پراکندگی بالاتر نشان دهنده کاهش کیفیت تصویر است. رزولوشن انرژی می تواند کسر پراکندگی را تحت تاثیر قرار دهد و این یکی از روش هایی است که PET فوتون های واقعی و پراکنده را تشخیص می دهد. رزولوشن انرژی کم باعث کاهش کسر پراکندگی و بهبود کیفیت تصویر می شود. همچنین، برای مراکزی که قصد انجام PET / CT اسکن با استفاده از ایزوتوپهای با نیمه عمر بسیار کوتاه دارند، عملکرد بالای دتکتور ضروری است. رزولوشن با کنتراست کم، کنتراست بافت نرم را در تصویر شناسایی می کند تا تشخیص و درمان را بهبود بخشد. خریداران باید تعداد اسلایس های(برشهای) بدست آمده را در نظر بگیرند- نه برای کیفیت تصویر، بلکه برای اسکن های تاثیر گرفته از حرکت بیمار . بالا بودن تعداد اسلایس ها تست بهتری را نتیجه می دهد.

ملاحظات خرید دستگاه پت اسکن

سیستم ها باید رویدادها را ضبط کنند. این کار می تواند با استفاده از پنجره های همزمان، که در نانو ثانیه اندازه گیری می شوند، انجام شود. هنگامی که پنجره انطباقی کوتاه باشد، رویداد های بیشتری شناسایی می شوند که کیفیت تصویر را بهبود می بخشد و زمان اسکن را کاهش می دهد. برخی از اسکنرها از با استفاده از اطلاعات TOF (زمان پرواز پرتو) و به وسیله تفاوت زمانی رویداد ها مکان رخ دادن یک رویداد را محاسبه می کنند . در این حالت، پنجره انطباق به طور موثری صفر است که زمان اسکن را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد.

امروزه، علاقه به سمت سیستم های پت- سی تی هیبرید تغییر پیدا کرده است. بر اساس شرایط حال مشخصات توصیه شده برای سیستم های PET تک کاره دیگر سودمند نیستند. اگر سیستم های پت تک کاره اسکن کلی بدن(full-body) بیشتری وارد بازار شوند توصیه های دوباره ای ارائه خواهد شد. با این وجود، اصول حاکم بر عملکرد پت در کارکرد یک اسکنر پت- سی تی مانند حساسیت و کسر پراکندگی می تواند برای سیستم های PET تک کاره نیز تعمیم داده شود.

ملاحظات خرید دستگاه پت اسکن

ملاحظات دیگر دستگاه پت اسکن

اضافه کردن پت به یک مرکز مستلزم برنامه ریزی گسترده و ساخت و ساز، مجوز های ویژه و آموزش دقیق برای کارکنان فنی است. هزینه های سرمایه گذاری برای ایجاد مرکز PET بین 2.5 تا 5 میلیون دلار برآورد شده است. توصیه می شود خریداران بدانند که بازپرداخت غیر قابل پیش بینی است. با این حال، مدارک و مستندات مثبت در مورد پت در حال افزایش است و استفاده از پت رشد خواهد کرد، هرچند این رشد کند خواهد بود. سیستم های پت- سی تی ترکیبی دارای هزینه خرید بالا هستند که به مشخصات و ویژگی های سیستم بستگی دارد، اما پت- سی تی موجب بهبود گردش کار می شود و بسیار قابل اعتمادتر از تصاویر درهم آمیخته بدست آمده از اسکنرهای مختلف است.

مرکز خدمات مدیکر و مدیکید (CMS) ،بخش 220.6 از کتابچه راهنمای ملی تعیین پوشش بیمه (Medicare Nationale Determination (NCD)) را با چارچوب جدیدی برای بازپرداخت اسکن PET دردرمان اکثر تومورها و میلوما اصلاح کرده است. در صورتی که بیمار یک بیوپسی تایید شده یا یک مدرک محکمه پسند دیگر دراثبات ابتلا به یکی از سرطانهای تحت پوشش که در راهنمای NCDعنوان شده را داشته باشد ،  CMS یک اسکن را بازپرداخت می کند تا از استراتژی درمان ضد توموراولیه مطلع شود،. همانطور که در کتابچه راهنمای NCD آمده است. از سال 2013، CMS پس از اتمام درمان ابتدایی، برای مدیریت ادامه درمان ضد تومور، سه اسکن را بازپرداخت خواهد میکند.

ملاحظات خرید دستگاه پت اسکن

در ایالات متحده، CMS شرایط عمومی تحت پوشش قرار گرفتن را شامل سیستم های مجاز، ارائه اطلاعات ادعا و مسئولیت پزشک تجویز کننده عنوان می کند. توصیه می شود قبل از تصمیم گیری بر روی یک سیستم خاص، مراکز جدیدترین اطلاعات را از CMS در مورد بازپرداخت کیس های پزشکی هسته ای خاص که سیستم برای آنها در نظر گرفته شده را دریافت کنند.

مدیریت هزینه

بهبود طراحی اسکنر و تصاویر مفید و منحصر به فرد از فرایندهای بیولوژیکی درون بدن، باعث افزایش علاقه به استفاده بالینی از PET شده است. با این حال، هزینه های دیگر که در ارتباط با نصب و کارکرد می باشند پت را به گران ترین تکنولوژی تصویربرداری تشخیصی تبدیل نموده است.

یک اسکن معمولی PET میتواند از 1400 تا 2400 دلار هزینه داشته باشد. از آنجا که هزینه اولیه خرید تنها کسری از کل هزینه عملیاتی است، خریداران باید به جای تصمیم گیری خرید صرفا بر اساس هزینه خرید سیستم PET ،هزینه های عملیاتی در طول عمر دستگاه را در نظر بگیرند.

هزینه های عملیاتی سالانه شامل حقوق، اسکنر و مواد سیکلوترون، خدمات و نگهداری و سایر هزینه های اضافی می باشد. این هزینه ها با توجه به مرکز می توانند از 1.2 میلیون دلار تا بیش از 2 میلیون دلار باشند. هزینه های دیگر ممکن است شامل حفاظت (شیلدینگ) اضافی باشد. سیستم های دارای TOF گران ترین ها هستند، اما تعداد بیمارانی که می توانند با آنها پذیرش شوند بالاتر است. مهمترین جنبه PET، به حداکثر رساندن یا مدیریت استفاده از FDG است، چرا که هدررفت آن بسیار گران است.

ملاحظات خرید دستگاه پت اسکن

به منظور کاهش هزینه های مربوط به خرید و بهره برداری از سیستم PET و سیکلوترون، مراکز می توانند هزینه های عملیاتی یک سیکلوترون منطقه ای را به اشتراک بگذارند. نیمه عمرهای کوتاه (به عنوان مثال، 24 ساعت قبل از فروپاشی با FDG) رادیونوکلئیدهای PET، مکانهای احتمالی سیکلووترن های منطقه ای را محدود می کند و یا نیاز به ارسال روزانه رادیونوکلئید ها (به عنوان مثال به صورت هوایی) برای فرایندهای انجام شده در آن روز را دارد. سایکلوترون ها بین 1 میلیون تا 2 میلیون دلار هزینه دارند و نصب آنها نیز 2 میلیون دلار دیگر هزینه دارد، بنابراین بسیاری از بیمارستان ها تصمیم به استفاده از توزیع کننده های داروهای پرتوزا دارند. مقررات فدرال کنونی توزیع داروهای پرتوزا از مرزهای ایالتی را محدود می کند. اگر مرکزی کاربرد دارویی جدیدی را ثبت کند تجارت داخل ایالتی ، آن را محدود نمیکند. توسعه اخیر سیکلوترون های کوچکتر، خود محافظت شده، ارزان تر و سیستم های پت رادیو اکتیو اتوماتیک می توانند هزینه های تولید داروی رادیواکتیو مورد نیاز فرایند پت را کاهش دهند.

یک گزینه پرداخت دیگر قیمت گذاری بر اساس بیمار (PEP) است که یک گزینه اجاره ای است که توسط بعضی از تامین کنندگان ارائه می شود. PEP که به عنوان پرداخت در هر بار استفاده نیز شناخته می شود این اجازه را به مراکز درمانی می دهد که بر اساس اسکن های انجام شده ، پرداخت نمایند. در زمان تصمیم گیری برای خرید، اجاره یا پرداخت بر اساس استفاده، بیمارستان ها باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

• اثربخشی تکنولوژی PET

• مدت زمانی که دوربین PET استفاده می شود

• دفعات اسکن PET ، بر اساس تعداد بیمار در روز

• محدودیت های بازپرداخت

• محدودیت های مالی

بیمارستانها میتوانند قرارداد خدمات و یا خدمات براساس قطعات و زمان با یک تامین کننده منعقد نمایند. امکان انجام این خدمات توسط شخص و یا سازمان ثالث نیز وجود دارد. تصمیم عقد قرارداد باید به دقت در نظر گرفته شود و دلیلهای موجهی برای آن وجود داشته باشد. اغلب تامینکنندگان معمولا نرم افزار وسیله را بدون دریافت هزینه مازاد بر قرارداد سرویس به روز رسانی میکنند، که افزایش عملکرد سیستم را منجر میشود، علاوه بر این، به روز رسانیهای نرم افزار اغلب برفایلهای قبلی اضافه میشوند، به همین خاطر وجود نسخه قدیمی برای اضافه شدن به روز رسانی و ویژگیهای جدید به نرم افزار ضرروی است. انعقاد یک قرارداد سرویس و خدمات تضمین میکند که نگهداریهای پیشگیرانه در فواصل منظم انجام خواهد شد، در نتیجه هزینه سرویسهای غیر منتظره کمتر خواهد شد. همچنین، بسیاری از تامین کنندگان عملکرد درست سیستم و سرپا بودن وسیله را فراتر از طول گارانتی تضمین نمیکنند، مگر این که دستگاه دارای قرارداد خدمات با آنها باشد.

ملاحظات خرید دستگاه پت اسکن

به منظور به حداکثر رساندن چانه زنی، به بیمارستان ها توصیه میشود تا قبل از خرید دستگاه، مذاکره برای عقد قرارداد سرویس را نیز داشته باشند خریداران باید مطمئن شوند که آموزش برنامهها و کارکرد دستگاه در قیمت خرید گنجانده شده باشد. برخی از تامینکنندگان برنامه های آموزشی گستردهتری را در سایت و یا خارج از سایت با اخذ هزینه های اضافی ارائه میدهند.

نام های دیگر دستگاه PET

سیستم های اسکن توموگرافی کامپیوتری ،سیستم های اسکن توموگرافی تابش پوزیترون ، سیستم های ترکیبی CT / PET، سیستم های تصویربرداری هیبرید CT / PET، اسکنر های ایزوتوپ، سیستم های ترکیبی PET / CT، سیستم های تصویربرداری هیبرید PET / CT، اسکنرهای PET، دوربین های پوزیترون، توموگرافی تابش پوزیترون .

کدهای UMDNS مرتبط با دستگاه PET :

سیستم های اسکن، توموگرافی کامپیوتری / توموگرافی تابش پوزیترون [20161]
سیستم های اسکن، توموگرافی تابش پوزیترون [16375]


نظرات کاربران
 • جعفر امامی

  واقعا از این مقاله پر محتواتون در مورد پت اسکن لذت بردم یک خسته نباشید ویژه به شما و تیم شما

  2
  0
 • مجیدتوفیقی کیا

  مجید توفیقی کیا 09121036962 info@tqgeng.ir باسلام تهیه اقلام مورد نیاز شیلد کردن دیتاسنتر در حال کار باسپاس 09121036962

  1
  0

مقالات مشابه

راهنمای خرید شتاب دهنده خطی
راهنمای خرید شتاب دهنده خطی
۴۶۹۸ ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
 دوره های آموزشی کاربردی بازرگانی تجهیزات پزشکی

جدیدترین محصولات

همه محصولات تجهیزات پزشکی

شرکت های تجهیزات پزشکی

همه شرکت های تجهیزات پزشکی

آخرین ویدیو ها

همه ویدیو های تجهیزات پزشکی
شرکت مدیرنس ۰۲۸-۳۳۸۳۰۰۰۰
آموزش بازرگانی تجهیزات پزشکی
آموزش بازرگانی تجهیزات پزشکی ۰۲۸-۳۳۸۳۰۰۰۰ داخلی ۲۰۴
متشکریم، نظر شما ثبت گردید.پس از تایید مدیر سایت در وبسایت نمایش داده می شود.