adsآموزش حرفه ای تجهیزات پزشکی!

آیا ماسک تنفسی در برابر کرونا از من محافظت میکند؟

آیا ماسک تنفسی در برابر کرونا از من محافظت میکند؟
۲۴ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰
  • ۹۳۵

ماسک تنفسی (FFP2 / N95) ماسکی است که حداکثر محافظت در برابر ویروس هایی مانند Covid-19 را ارائه می دهد. دلیل این امر آن است که آنها فیلترهای کارآمد و مطابق با استانداردهای معتبر را در خود جای داده اند. اما چگونه می توان اطمینان حاصل کرد که این فیلترها از الزامات لازم برخوردار هستند؟ سپس ، هنگام پوشیدن ، چگونه اطمینان حاصل کنیم که ماسک تنفسی نشتی ندارد؟ و در نهایت، در شرایط کمبود ماسک در شرایط فعلی، چگونه تقلبی ها را تشخیص دهیم؟ در این مقاله اولیور بیشوف مدیر فروش بخش اروپا در شرکت تی اس آی (TSI، در زمینه کالیبراسیون و تجهیزات ابزار دقیق کار میکند)، برای مدیرنس توضیح میدهد که چگونه فیلتر و نشتی بر روی ماسک ها تست میشود تا ماسک از محافظت بالایی برخوردار باشد.

ماسک تنفسی تجهیزات محافظ شخصی (PPE) هستند که حداکثر فیلتراسیون ذرات و ذرات معلق در هوا را ارائه می دهند که در حال حاضر توسط متخصصان مراکز بهداشتی درمانی که با کرونا یا کوید 19 (COVID-19) مبارزه می کنند به طور گسترده ای پوشیده میشود. همچنین از آنها در محیط های خطرناک صنعتی نیز بسیار استفاده می شود.

تستر فیلتر ماسک تنفسی کدام است؟

ماسک تنفسی باید استانداردهای الزام آور را داشته باشد (که بسته به کشور متفاوت است)، بنابراین قبل از ورود به بازار باید آزمایش شود تا از مطابقت با این استانداردها  اطمینان حاصل گردد. شرکت TSI به سازندگان ماسک، آزمایشگاه ها و نهادهای صدور گواهینامه، تستر یا آزمون کننده فیلتر (فیلتر خودکار، تستر فیلتر مدل 8130A) را ارائه میدهد که بازده فیلتراسیون ماسک تنفسی را مطابق با استانداردهای مختلف ملی و منطقه ای اندازه گیری می کند.

انواع ماسک فیلتر دار

تست فیلتر ماسک تنفسی چگونه انجام میشود؟

فیلترها کلاس های مختلفی دارند. در اروپا ، فیلتر FFP1، به این معنی است که بازده فیلتراسیون 80% ذرات جامد یا قطرات موجود در هوا را فیلتر میکند. FFP2 یعنی 94% ذرات را فیلتر میکند. FFP3 این کار را برای 99% ذرات انجام میدهد. اگر شما یک تولید کننده ماسک هستید و می خواهید یک ماسک تنفسی، فیلتردار به بازار بیاورید، باید قوانین لازم را رعایت کنید. بنابراین شما باید فیلترهای خود را برای صدور گواهینامه و همچنین تضمین کیفیت آزمایش کنید.

آزمایش فیلترها به خودی خود چندان دشوار نیست. شما به منبع آئروسل احتیاج دارید که ما آن را چالش آئروسل مینامیم، این چالش شامل تهویه برای رقیق کردن، خشک کردن و یا خنثی سازی آئروسل و نگهدارنده فیلتر است. سپس بالادست و پایین دست (ورودی و خروجی) آن فیلتر را با یک فتومتر لیزری یا یک شمارنده ذرات اندازه گیری میکنیم. نسبت بین سیگنال های بالادست و پایین دست کارایی فیلتر را نشان می دهد. این تست بسته به مدل تستر بین 5 تا 10 ثانیه طول می کشد. از خانواده محصولات شرکت TSI ، تستر 8130A را می توان برای مطابقت با استانداردهای اروپا، استانداردهای ملی چین، ژاپن و ایالات متحده استفاده کرد. البته این امکان نیز وجود دارد تا از همان تستر برای مطابقت با استانداردهای مختلف استفاده کنیم.

آزمون ماسک تنفسی

روند آزمایش فیلتر ماسک های تنفسی بسته به استانداردها چقدر متفاوت است؟

چالش های ایروسل بر اساس استاندارد متفاوت هستند. به عنوان مثال، استاندارد ایالات متحده فقط به کلرید سدیم به عنوان چالش آئروسل نیاز دارد. برای استاندارد اتحادیه اروپا، شما باید کلرید سدیم و همچنین یک آئروسل روغن مانند پارافین نیز داشته باشید. بنابراین شما باید از یک نوع آئروسل مناسب و با مشخصات مناسب (قطر متوسط ​​جرم و انحراف استاندارد آئروسل چالش) استفاده کنید تا یک آزمایش سازگار را انجام دهید. تستر TSI می تواند به انواع مختلف ژنراتورهای آئروسل مجهز باشد تا مطابق با استانداردهای محلی تست کنترل کیفیت سازگار را انجام دهد. این دستگاه برای مطابقت با استانداردهای آزمایش ماسک تنفسی در هر استانداردی ساخته شده است. بنابراین با استفاده از دستگاه TSI، تولید کننده می تواند ماسک ها را با استانداردهای مختلف آزمایش کند.

وقتی شما در چین تولید می کنید به این معنی نیست که فقط برای بازار چین تولید می کنید. یک ماسک تنفسی کار زیادی انجام می دهد بنابراین تمام تولیدکنندگان ماسک مانند 3M و Honeywell شرکت های جهانی با سایت های تولید بزرگ در منطقه آسیا و اقیانوسیه هستند. بنابراین اگر این شرکت ها بخواهند ماسک تنفسی را به بازار اروپا بیاورند، باید نشان دهند که تولید آنها مطابق با استانداردهای اروپا است. بنابراین اکثر تولیدکنندگان معمولاً نوع مورد نیاز یک کشور خاص را سفارش نمیدهند بلکه انواع ژنراتورهای آئروسل را سفارش می دهند.

آیا می توان از دستگاه های TSI برای آزمایش ماسک های جراحی و ماسک های محافظتی جدید نیز استفاده کرد؟

ماسک های جراحی جزو دسته فیلتردارها و PPE نیستند. بنابراین ماسک های جراحی و تمام ماسک های خانگی لازم نیست که از استانداردهای معتبر فیلتر کردن ماسک های فیلتردار برخوردار باشند. البته اگر آنها را درون یک نگهدارنده فیلتر قرار دهیم، می توانیم بازده فیلتراسیون آنها را آزمایش کنیم. به عنوان مثال، یک ماسک جراحی بسیار خوب، با سه لایه ماده فیلتراسیون، می تواند تا 80%  بازده فیلتراسیون را داشته باشد. با این حال ، بیشتر مواردی که امروزه مردم از آن استفاده میکنند، شاید 10 تا 30 درصد کارایی تصفیه دارند.

در مورد ماسک های محافظ خانگی یا شیلدها، باید بگویم که آنها بسیار متفاوت هستند زیرا از هر تکه پارچه ای استفاده می کنند. تنها هدفی که این ماسک ها می توانند دنبال کنند، ایجاد سدی در برابر آنچه فرد از خود بیرون می دهد یا به عبارتی کنترل مرجع (Source Control) میباشد. اما آنها هیچ گونه محافظت قابل اطمینان برای استفاده کننده ندارند زیرا هر آنچه که استنشاق می کند به درستی فیلتر نمیشود.

آزمون فیت شدن ماسک بر روی صورت

آزمون قرار گرفتن درست ماسک بر روی صورت یا آزمون فیتینگ

آزمایش فیلتر برای اطمینان از اینکه دستگاه تنفس از محافظت و کارایی صحیحی که انتظار می رود ارائه دهد، ضروری است. اما این همه ماجرا نیست. ماسک نیز باید به درستی پوشیده شود و از آن به خوبی استفاده شود تا محافظت کامل و حداقل نشتی را تضمین کند. اگر بد پوشیده شود، حتی بهترین دستگاه تنفسی نیز بی معنی می شود. آزمایش کنندگان فیت شدن ماسک بر روی صورت در اینجا حضور دارند تا مطمئن شوند که تنفس به خوبی بر روی فرد قرار می گیرد. شرکت TSI، دقیقا محصول PortaCount Respirator Fit Tester 8040 را برای همین منظور توسعه داده است.

چرا فیت شدن ماسک تنفسی بر روی صورت مهم است؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، انواع مختلفی از فیلترها وجود دارد و تسترهای فیلتر کارایی فیلتراسیون آنها را اندازه گیری میکنند. اما ما فقط در حال اندازه گیری راندمان فیلتراسیون هستیم و اینکه چگونه شخص توسط ماسک (رسپیراتور) محافظت می شود را در نظر نمی گیریم که در واقع باید مهمترین چیز باشد! با این حال، دستگاه های تنفس و فیلترهای صورت از نظر نوع، مارک، مدل و اندازه متفاوت هستند و هر مدل متناسب با یک شخص نیست. بنابراین حتی بهترین ماسک تنفسی نیز ممکن است بسته به میزان محکم بودن، صورت و مهر و موم شدن ، محافظت کافی نداشته باشد بنابراین می تواند در اطراف لبه های ماسک یا اطراف بینی نشت داشته باشد که در صورت نشت ماسک، بازده بالای فیلتراسیون بی معنی است.

فناوری تستر 8040 برای فیت شدن ماسک چگونه کار می کند؟

تستر فیت شدن ماسک (PortaCount Respirator Fit Tester 8040) ، به کمک تبلت کار میکند و نشان می دهد که فرد همه دستورالعمل های روی صفحه را آزمایش کرده است. در کل مراحل فرد ماسک تنفسی را بر روی صورت خود قرار داده و در حالت ورزش آزمایش را طی می کند. پیگیری مراحل آزمون آسان است. دستگاه حتی به شما این امکان را می دهد که خودتان آزمایش را انجام دهید، اگرچه ما توصیه می کنیم که هر آزمون فیتینگ ماسک توسط شخص ثالث انجام شود. یک پروتکل مناسب و سریع وجود دارد که آزمایش را در 2.5 دقیقه انجام می دهد. تستر فیت شدن ماسک 8040 ، یک حالت آزمون گروهی (Group Fit) دارد که به مدیران این امکان را می دهد تا حداکثر چهار ابزار را از یک صفحه کنترل واحد به طور همزمان کنترل کنند.

دستگاه کالیبراسیون ماسک تنفسی

آیا الزامات رسمی متناسب با آزمایش فیت شدن ماسک بر روی صورت وجود دارد؟

کشورهای پیشرو دارای استانداردهایی هستند و هرکسی که برای کار خود از ماسک تنفسی استفاده میکند مجبور به آزمایش مناسب میباشد. به طوری که کاربر بداند مدل، مارک و اندازه ای مناسب او کدام است. در ایالات متحده و انگلستان، هر کسی که برای کار مجبور به استفاده از ماسک تنفسی باشد (مانند بخش بهداشت و درمان)، باید آزمایش شود تا از فیت شدن ماسک با صورت وی اطمینان حاصل گردد. در فرانسه و هلند فقط افرادی که در صنایع حذف و پاکسازی آزبست کار میکنند باید در این زمینه آزمون شوند. در انگلستان حتی یک دستورالعمل خاص نیز وجود دارد، شما باید توسط یک فرد خبره که دارای آموزش گسترده ای در زمینه فیت تست است، مورد آزمایش قرار گیرید. بنابراین فرد خبره باید در محل حاضر شود. بسته به دستورالعمل های یک کشور ، تست چفت شدن ماسک بر روی صورت، می تواند سالانه یا در فواصل زمانی مشخص انجام شود. (برای اطلاعات بیشتر در مورد دستورالعمل های فیت شدن ماسک میتوان به سایت https://www.fit2fit.org مراجعه کنید.)

تقاضا برای آزمون فیت شدن ماسک چقدر است؟

در شرکت TSI، ما شاهد تقاضای شدیدی هستیم که عمدتاً توسط بیمارستان ها درخواست می شود، زیرا افرادی که با ویروس می جنگند فقط در صورت آزمایش مناسب محافظت می شوند. اما برای تأیید تقلبی نبودن ماسک ها، تقاضای آزمایش فیتینگ نیز افزایش می یابد. به دلیل کمبود دستگاه های تنفسی، فیلترها و ماسک ها در سراسر دنیا، محصولات تقلبی زیادی در بازار وجود دارند. به نظر معتبر هستند و ممکن است شماره مرجع EN 149 را نیز داشته باشند. برخی حتی علامت CE با شماره مرجع صادر کننده (EN 149) دارند و دارای گواهینامه هستند. بیمارستان ها میلیون ها دلار برای این محصولات هزینه می کنند. بنابراین بیمارستان ها میتوانند ماسک ها را در محل فروشنده مورد آزمایش مناسب قرار دهند و عملکرد ماسک را ببینند. آزمایش فیت شدن ماسک در حال حاضر رایج ترین روش برای نشان دادن این است که محموله ماسک در واقع انتظارات را برآورده نمی کند. اگر یک رسپراتور یا ماسک فیلتردار از نوع FFP3 از شرکت 3M خریداری کرده اید، باید انتظار داشته باشید که ضریب تناسب آن 100 باشد. اگر محموله دستگاه تنفسی که ظاهراً توسط 3M ساخته شده آزمایش شود و در تست درست عمل نکند، پس می دانید که آن تقلبی است.


نظرات کاربران

مقالات مشابه

قیمت واکسن کرونا شرکت مدرنا
قیمت واکسن کرونا شرکت مدرنا
۸۵۸ ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
 دوره های آموزشی کاربردی بازرگانی تجهیزات پزشکی

جدیدترین محصولات

همه محصولات تجهیزات پزشکی

شرکت های تجهیزات پزشکی

همه شرکت های تجهیزات پزشکی

آخرین ویدیو ها

همه ویدیو های تجهیزات پزشکی
شرکت مدیرنس ۰۲۸-۳۳۸۳۰
آموزش بازرگانی تجهیزات پزشکی
آموزش بازرگانی تجهیزات پزشکی ۰۲۸-۳۳۸۳۰ داخلی ۲۰۴
متشکریم، نظر شما ثبت گردید.پس از تایید مدیر سایت در وبسایت نمایش داده می شود.