منوی اصلی

سیستم رباتیک جدید کنترل از راه دور ونتیلاتورها را امکان پذیر می کند

سیستم رباتیک جدید کنترل از راه دور ونتیلاتورها را امکان پذیر می کند

پاندمی کرونا موجی از نوآوری پزشکی را برانگیخته است. بیشتر این نوآوری ها شامل یافتن راه های مطمئن برای حفظ فاصله از افراد آلوده به ویروس و جلوگیری از شیوع آلودگی است. محققان دانشگاه جان هاپکینز یک سیستم رباتیک ایجاد کرده اند که امکان کنترل از راه دور دستگاه های ونتیلاتور و سایر تجهیزات پزشکی را فراهم می کند.

بسیاری از کسانی که بیماری کرونا در آنها شدت گرفته است در بخش های مراقبت ویژه (ICU) بستری می شوند، بخشی که در آنجا توسط تجهیزاتی مانند ونتیلاتور و پمپ های تزریق احاطه شده اند. بیشتر این تجهیزات باید مستقیماً توسط پزشکان و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تنظیم شوند که این موضوع خطر ابتلا آنها به این بیماری را افزایش می دهد.

حال این خطر می تواند به لطف سیستم رباتیک پیشگامانه ای که توسط محققان دانشکده مهندسی دانشگاه جان هاپکینز و متخصصین بالینی تنفسی در بیمارستان جان هاپکینز تولید شده است به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند. این سیستم که هنوز در حال آزمایش است ، به پزشکان امکان می دهد تا از راه دور ونتیلاتورها و سایر تجهیزات پزشکی ضروری را کنترل کنند ، و فاصله آنها را با بیماران مبتلا به بیماریهای واگیردار مانند Covid-19 افزایش می دهد.

آزمایش موفقیت آمیز

این دستگاه رباتیک ، که می تواند به صفحه لمسی ونتیلاتور متصل شود ، شبیه به یک سیستم گراور (چاپ دستی)  است با ساخاتاری از میله ها که حرکت قلم را به صورت دو بعدی امکان پذیر می کند. یک دوربین متصل به میله بالایی ، تصویری از صفحه را به تبلت اپراتور که خارج از اتاق بیمار قرار دارد ارسال می کند. اپراتور با استفاده از تبلت به سیستم می گوید که قلم را در کجای صفحه استفاده کند و در واقع سیستم لمس انگشت انسان را شبیه سازی می کند.

در طی یک آزمایش اخیر در واحد کنترل نگهداری بیولوژیک بیمارستان جان هاپکینز ، جاناتان کوپ ، کارشناس تنفسی که به این پروژه کمک کرد ، توانست با موفقیت از سیستم جدید رباتیک استفاده کند تا درصد اکسیژن و حجم تحویلی ونتیلاتور لمسی متصل به یک مانکن را از اتاق مجاور تغییر دهد. او می گوید:

"چند سال پیش ، کنترل از راه دور تجهیزات حیاتی احمقانه به نظر می رسید. اما با توجه به شرایط موجود نیاز شدیدی به این امکان وجود دارد و در سالهای آینده قطعاً در  ICU ها شاهد آن خواهیم بود. "

جاناتان کوپ و پروفسور مهندسی مکانیک آکسل کریگر در حال کار بر روی ربات جاناتان کوپ و پروفسور مهندسی مکانیک آکسل کریگر در بخش مراقبت و كنترل زیستی بیمارستان جان هاپکینز با هدف جلوگیری از تماس غیرضروری بیمار ، بر روی آزمایش رباتی کار می کنند که تنظیمات ونتیلاتور را با استفاده از تبلتی که از بیرون اتاق بیمار کنترل می شود تغییر می دهد. 

ارزش افزوده

علاوه بر دور نگه داشتن پرسنل پزشکی از محیط های بالقوه عفونی ، سیستم رباتیک جدید مزایای دیگری نیز دارد. استقرار آن همچنین می تواند به بیمارستان ها کمک کند تا تجهیزات محافظتی با ارزش را نگهداری کنند و به کارکنان پزشکی وقت بیشتری برای انجام کارهای اساسی بالینی می دهد.

بیماری پاندمیک کرونا  باعث افزایش قابل توجه بیماران با واگیر بالا در بخش های مراقبت ویژه شده است. خدمات دهی به این بیماران به این معنی است که پرسنل درمانی باید هر بار که وارد اتاق درمان بیمار می شوند ، تجهیزات حافظتی تازه ای به تن کنند. این فرایند پر زحمت منابع ارزشمندی از تجهیزات حفاظت شخصی را استفاده می کند و وقت کارکنان پزشکی را نیز هدر می دهد. همچنین منابع انسانی بیشتری را تقاضا می کند ، زیرا فرایندهای ایمنی معمولاً به این مفهوم است که یک شخص ثالث باید در تعویض روپوش ، دستکش ، ماسک و سایر وسایل کمک کند. کوپ می گوید:

"این سیستم برای پرسنل خط مقدم حکم چند برابر کننده نیرو را دارد و در هنگام روبرو شدن با حجم گسترده بیمار در هنگام شیوع بیماری های پاندمیک ، قادر به صرفه جویی در وقت برای مراقبت بیشتر از تعداد بیشتری از بیماران خواهیم بود. "
 


نظرات کاربران

    جدیدترین محصولات

    شرکت های تجهیزات پزشکی

    متشکریم، نظر شما ثبت گردید.پس از تایید مدیر سایت در وبسایت نمایش داده می شود.