منوی اصلی

ماسک نانو، چندبار مصرف با قابلیت تنفس ایمن در شرایط کرونایی

شرکت های آمریکایی ویاکس (Viaex Technologies) و دادسویینگ (DaD Sewing House)  که در سانفرانسیسکو مستقر هستند، با هم متحد شده و ماسک نانویی با نام ماسک نانو O2 را تولید کرده اند. این محصول یک ماسک تنفسی بادوام، با سیستم فیلتراسیون نانو لایه از موادی که قابلیت تنفس بالا دارند ساخته شده است. پایگاه اینترنتی مدیرنس (مرجع تجهیزات پزشکی ایران)، مصاحبه ای از بنیانگذاران این استارت آپ ها، ربکا چاهوآ (Rebecca Cahua) و ویوان کیو (Vivian Qu) را منتشر کرده است که تا بدانیم در پشت پرده این ماسک ها چه تکنولوژی هایی نهفته است.
ویاکس (Viaex Technologies)، یک استارت آپ و آزمایشگاه مواد است که بیش از شش سال در مورد مواد نانو تحقیق کرده و محصولاتی را نیز تولید کرده است. آنها با دادی سویینگ هوس (DaD Sewing House)، شبکه ای از تولیدکنندگان محلی که فرصت های شغلی را برای صنعتگران ماهر در سانفرانسیسکو فراهم میکنند، برای ساخت ماسک نانو O2 همکاری کرده اند. این محصول با مارک O2، در بازار توزیع شده است. ماسک نانو O2 در آوریل 2019 به عنوان ماسک آلودگی هوا با کیفیت بالا ایجاد شد و امسال با توجه به تقاضای جوامع و مراکز بهداشتی و درمانی به ماسک های محافظ برای کادر درمان و افراد آسیب دیده در برابر کرونا یا کوید19 تولید آن افزایش یافت. در دوازدهم ماه می امسال یک کمپین جمع آوری کمک مالی برای تولید 20.000 ماسک نانو O2 در ماه به منظور اهداف خیرخواهانه به راه افتاد.
ماسک نانو O2 با قیمت 35.99 دلار به فروش می رسد و در اندازه های متوسط و بزرگ عرضه میشود.

لایه های مختلف ماسک نانو

فناوری پشت این ماسک نانو چیست؟ ماسک نانو چند بار قابل استفاده مجدد است؟ چگونه ماسک نانو را بشوریم و ضدعفونی کنیم؟

ربکا چاهوآ پاسخ میدهد: ماسک از دو جز تشکیل شده است: پوسته ی قابل استفاده مجدد و فیلتر قابل تعویض. هر فیلتر دارای سه لایه است: دو لایه PET و لایه دیگری با الیاف نانو جاسازی شده است. قطر الیاف 85 نانومتر با تلورانس 20 نانومتر میباشد. این مورفولوژی نانوسکوپی منافذ کوچک منحصر به فردی ایجاد می کند و سطح را به شدت افزایش می دهد در حالی که 99% از هوای بازدمی از ماسک خارج میشود.
فیلتر ماسک نانو O2، به مقدار 99% از ذرات PM2.5، از جمله گرد و غبار و سایر آلاینده های هوا را متوقف می کند. گرده گل؛ و سایر مواد حساسیت زا؛ باکتری ها و سایر میکروب ها، گازهای مضر؛ دود (از جمله آتش سوزی ها) و سایر بخارات توسط نانو فیلتر محافظتی پنج لایه و ضد آلرژی هیدروفوبیک متوقف میشوند. فیلتر این ماسک نانو بر اساس استاندارد EN143 اروپا (استاندارد تجهیزات محافظتی تنفسی) ، راندمان 99 درصدی در حذف ذرات ذکر شده دارد.
پوسته خارجی ماسک می تواند به مدت طولانی استفاده گردد و دوام بالایی دارد. ماسک نانو، قابل شستشو در ماشین لباسشویی و مقاوم در خشک کن میباشد. این ماسک بسیار پیچیده ساخته شده تا بارها و بارها فرسوده شود. فیلترها بسته به میزان آلودگی، معمولا عمر طولانی دارند و همچنین کاملاً قابل بازیافت هستند. هر فیلتر ماسک نانو O2، از هشت ساعت تا 20 روز طول عمر دارد (در شرایط محیطی نرمال و ورزش سبک).

عملکرد قسمت های مختلف ماسک نانو O2 چیست؟

ربکا چاهوآ پاسخ میدهد: ماسک نانو O2 از پوسته ای با قابلیت استفاده مجدد، نانو فیلتر 3 لایه و یک پل بینی برای فیت شدن ماسک روی صورت، تشکیل شده است. وظیفه اصلی آن است که به افراد اجازه دهد به راحتی تنفس کنند در حالی که از آنها محافظت میکند و از شیوع میکروب ها جلوگیری کند. موادی که ما برای ماسک نانو O2 انتخاب کردیم با فشار 1 میلی بار، 60 لیتر (1mbar at 60L/min) در دقیقه جریان هوای قابل تنفس دارد، که بسیار بهتر از اکثر ماسک های موجود در بازار است. هر چه عدد mbar کمتر باشد ، نفس کشیدن راحت تر است. با همان میزان جریان هوای این ماسک، فشار مورد نیاز برای ماسک غواصی 28 میلی بار (mbar) است. برای مقایسه، باد کردن یک بادکنک با سرعت 60 لیتر در دقیقه ، 120 میلی بار فشار لازم دارد.

قابلیت حذف ذرات توسط ماسک نانو

چرا در ماسک نانو مواد Poly-Nylon و Spandex به عنوان سایر مواد سازنده انتخاب شدند؟

ویوان کیو (Vivian Qu) پاسخ میدهد: این مواد به دلیل دوام، خاصیت های ضد حساسیت و تنفس بالاتر در مقایسه با سایر پارچه ها انتخاب شده اند.

ماسک نانو O2 و سایر محصولات خود را در کجا تولید می کنید؟

ویوان و ربکا پاسخ میدهند: تجارت ما 100% محلی است. سیستم های فیلتراسیون موجود در ماسک نانو O2 توسط ویاکس طراحی شده و در منطقه تولید می شوند. قسمت های بیرونی و رویه ماسک توسط DaD در سانفرانسیسکو تولید می شود. بسته بندی نیز به صورت محلی تولید میشود. ما می خواهیم به تولید محصولات مبتنی بر مواد با عملکرد بالا، تمرکز بر طراحی پایدار و توسعه محصول ادامه دهیم، محلی باقی بمانیم و برندی بر شفافیت ایجاد کنیم.
 


دسته بندی: کرونا
نظرات کاربران
برگشت به بالا

آخرین مطالب

آخرین مطالب را در اینجا ببینید